KULAK ESTETİĞİ

Kulakta doğuştan ya da daha sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En çok karşılaşılan kepçe kulaktır. Kepçe kulakta kulağın kafatası ile yaptığı açının normalden fazla olması bu görüntüyü oluşturur. Bu sebepten dolayı kulak öne çıkık gözükür. Bu soruna açının geniş olmasının yanı sıra kulağın iç kısmındaki kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilir.

Operasyonda amaç kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmek ve aynı zamanda bu kıvrımları tekrar oluşturmaktır. Kepçe kulak ameliyatları çok çeşitlidir. Her doktor ayrı bir teknik uygulamaktadır. İple kepçe kulak ameliyatı, açık kulak ameliyatı şeklinde birçok teknik vardır.

Hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılmaktadır.  Operasyon yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir.  Kesi  kulağın arkasından yapılmaktadır. Kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları ve açıyı düzeltmek için kalıcı dikişler atılır. Kepçe kulak operasyonu sonrası hasta aynı gün evine döner. Kulağın 3  gün boyunca bandajlı kalması gerekmektedir. Ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişlik 2-3 hafta içinde düzelir. Kulağın son şeklini alması 2 ayı bulur.  Kepçe kulak ameliyatında kesi kulağın arkasından yapıldığı için iz belli olmaz.

Kepçe kulak probleminde kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha fazla olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açılmış gösterir. Ve ayrıca kulağın üst kısmında olması gereken kıvrımlar gelişmemiştir ve kulak dümdüz gözükür.

Kulak estetiğinde, amacın hepsinde aynı olan ve ameliyat için kullanılan birçok yöntem vardır. Estetik cerrahın tecrübesi ve kulağın deformasyonunun derecesi ameliyat sonucunu değiştirir. Bazı tekniklerde tam kulak arkasından bir kesi yapılırken, bazı tekniklerde kesi olmadan iple estetik yapılırken, diğer yöntemlerde kulak önünden kesiler tercih edilir. Hastaların çoğu ameliyat günü hastanede kalmadan akşam evlerine giderler. 2-4 gün sonra pansumanlar açılır, kişi banyo yapabilir. Bazı hastaların operasyondan sonra tenisçi bandı ya da saç bandı takmaları gerekebilecektir.

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın