MEME KÜÇÜLTME

Memelerin büyük olması estetik olarak problem teşkil etmesinin yanı sıra; sırt ve omuz ağrısı, omuzlarda sutyen askısına bağlı derin izler, yaz aylarında meme altında kalan bölgelerde sürekli pişik oluşması, boyun omurlarında düzleşme gibi sağlık sorunlarına da sebep olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatıyla birlikte fazla deri ve yağ dokunun alınması bahsedilen problemlerde düzelmenin yanı sıra psikolojik olarak da hastanın kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIKLAR NELERDİR?

Kliniğimizde yapılan meme küçültme muayeneleri sırasında meme başlarının mesafesi, her iki memenin boyutları ve simetri durumu değerlendirilir. Memenin büyüklüğüne ve deri fazlasının memenin hangi kısımlarında olduğuna bağlı olarak yapılacak operasyonun tekniği belirlenir. Detaylı fotoğraflama yapılarak hastaya operasyonun genel hatları hakkında bilgi verilir.

Meme küçültme ameliyatları izli ameliyatlardır. Hastanın muayene sırasında izlerin yerleşimini ve uzunluklarını iyi anlaması gerekir. İzler genellikle ters T şeklinde olmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda hekiminiz ultrasonografi veya mammografi incelemesi isteyebilir. Ameliyat öncesi yapılacak çizimlerde yeni meme başının yeri, izlerin yerleşimi hekiminiz tarafından gösterilir.

AMELİYAT SÜRECİ

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Operasyon ortalama 3 saat kadar sürmektedir. Operasyon sırasında fazla deri dokusu altındaki yağ doku ile birlikte çıkarılır. Ameliyat sonunda içeri birikmesi muhtemel sıvıları tahliye etmesi amacıyla dren ismi verilen silikon borular konulur. Ameliyat bitiminde alttan destekli özel bir sutyen giyilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası bir gece hastane yatışı yeterlidir. Genellikle 72 saat sonra sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Drenler ameliyat ertesi sabah çekilir.

Hasta taburculuktan iki gün sonra kontrol amacıyla tekrar kliniğe çağırılır.

Dikişler kendiliğinden eriyen özelliktedir, alınması gerekmez

Hastanın evde herhangi bir pansuman yapmasına gerek yoktur.

Ameliyat sonrası giydirilen özel sutyenin dört hafta kullanılması gerekir.

Ameliyat sonrası erken dönemde meme başlarında his kusurları görülebilir. Genellikle haftalar içinde normale döner.

Dört hafta sonra hafif tempoda spor yapmaya izin verilir. Ağır sporlar için 2 ay beklenmesi önerilir.

Üç ay boyunca hastanın yüzüstü yatmaması önerilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI OLASI KOMPLİKASYONLAR

Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama görülebilir. Nadiren enfeksiyon olabilir.

İz bırakacak bir operasyon olduğu ameliyat öncesi hasta ile konuşulmuş olsa da, bazı hastaların izleri beklenenden daha kalın ve dağınık olabilir.

Küçük alanlarda yara açılması gözlemlenebilir. Yara açılması olduğu takdirde genellikle seri pansumanlarla iyileşme gözlemlenir, nadiren ek bir operasyon gerekir. Sigara içen hastalarda yara iyileşmesi problemlerine daha sık rastlanır.

 

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın