BURUN ESTETİĞİ

Burundaki şekil bozukluğu ve nefes problemini düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemler bütününe burun estetiği diyebiliriz. Tüm dünyada en sık yapılan cerrahi estetik girişimlerdendir. İstanbul tüm dünyada burun estetiği konusunda en çok tercih edilen merkezlerden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Burun yüz güzelliğini ve ifadesini en fazla etkileyen organdır. Bu yüzden burun estetiği operasyonu ciddi bir planlama, titiz ve dokulara saygılı bir cerrahi teknik, operasyon sonrası sıkı takip ve uygun dökümantasyon gerektirir.

Burun Farkındalığı nedir?

Burun estetiği için başvuran hastaların burnundaki kusurların farkında olmasını isterim. Hastanın ilk muayene sırasında, burnunda onu rahatsız eden kısımları tarif edebilmesi çok önemli.  Burun estetiği isteyen hastalarıma ilk sorum; burnunuzun hangi kısımlarını beğenmiyorsunuz? oluyor. ‘’Burnumun kemerli olmasını sevmiyorum’’ , ‘’burun ucum düşük’’ , ‘’ burun deliklerim çok büyük’’ , ‘’burnum eğri duruyor’’ , ‘’sağdan ve soldan bakılınca burnum farklı görünüyor’’ , ‘’burun ucum çok büyük’’ ve benzeri ifadeleri bizzat hastanın ağzından duymak benim için çok önemli.

Burnundaki estetik kusurların farkında olan, nasıl bir burun şekli arzuladığını bilen hastalarla ilerlemek çok daha kolay olmakta.

Operasyon öncesi yüz analizi ve 3 boyutlu simülasyon yapıyor musunuz?

İlk görüşme için kliniğimize başvuran tüm hastalarda 3D Vectra teknolojisini kullanarak 3 Boyutlu Fotoğraf Çekimi yapıyoruz. Bu sistem sayesinde hastalarımız burun estetiği operasyonundan sonra nasıl bir burna sahip olacağını ameliyattan önce 3 boyutlu olarak görme imkanına sahip oluyor.

3D VECTRA yardımıyla  hastanın yüz bölgesini ve burnunu 3 boyutlu olarak inceleyip, kusurlar üzerinde daha detaylı olarak konuşabiliyoruz.

Fotoğraf çekiminin ardından 3D VECTRA sistemi hastanın yüz bölgesinin 3 boyutlu bir simülasyonunu oluşturuyor. İlk olarak burnun hangi bölgelerinde hangi kusurlar var bunları inceliyoruz. 3D simülasyon üzerinde değerlendirdiğimiz temel noktalar:

Burun estetiği öncesi, saydığımız bu maddelerin değerlendirildiği Analiz aşaması bizim için çok önemli. Birçok hasta burnundaki kusurların tam olarak farkında değil. Operasyon öncesi bu farkındalığı oluşturmayı çok önemli buluyorum.

Burnumun yapay görünmesinden çok korkuyorum.

Son yıllarda burun estetiğinde uygulanan teknikler ve kullanılan aletlerin ciddi değişime uğraması nedeniyle sonuçlarımız da büyük ölçüde değişti ve yapaylıktan uzaklaştı. Burun estetiği görüşmeleri sırasında birçok hastanın ortak endişesi ; ucu aşırı kalkmış, yapıldığı çok belli olan ve aşırı kavisli bir burun ortaya çıkmasıdır.

Burnun estetik kusurlarını giderirken doğallığını da kaybetmemesini istiyoruz. Doğal burun estetiğinde amacımız; kusurlarından arınmış, havalı görünen ancak yapıldığı anlaşılmayan burunlar elde etmek.

En erken kaç yaşında burun estetiği olabilirim?

18 yaşından itibaren burun estetiği olabilirsiniz.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmem gerekiyor?

Aspirin, bitkisel tabletler ve yeşil çayın kesilmesi gerekir. Bu ürünlerin morluk ve şişlikleri arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigara ve Alkol büyük oranda azaltılıp ameliyat gününe kadar kesilmesi gerekir. Ameliyat gününde kişinin nezle, grip ve uçuk gibi hastalık durumu olmaması gerekir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl ilerliyor?

Burun ameliyatları sonrası dönem genellikle ağrısızdır. Hastanede kaldığınız ilk gece yüz bölgesine soğuk uygulama yapılır ve başınız yüksekte tutulur. 1 gece hastane yatışı sonrası ertesi sabah taburcu edilirsiniz. Ameliyat sonrası reçete edilen ağrı kesici, antibiyotik ve burun spreyini size önerilen şekilde kullanmanız gerekir. Yüz ve burun çevresindeki ödemi artırabileceği için ameliyat sonrası ilk hafta boyunca çok sıcak gıdalar ve çok sıcak içecekler tüketmekten kaçınmalısınız.

Taburculuk sonrası ilk kontrolünüz 6-7. Günlerde yapılır. İlk kontrol sırasında; burnun dış kısmındaki atel alınır, burnun içindeki silikon destekler çıkarılır, burun cildi üzerindeki bantlar kaldırılır ve gerekli görülürse bu bantlardan yeniden tatbik edilir.

İlk kontrol için geldiğiniz 6-7. Günlerde, ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişliklerin %70’i geçmiş olacaktır. Kalan şişliklerin geçmesi ilerleyen haftalar içerisinde olur.

Burun estetiği sonrası gözlük kullanımına iki ay ara vermeniz gerekir.

Burun içi silikon desteklerin çıkarıldığı 6-7. Günlerden itibaren burun spreyi kullanımına gerek kalmaz.

Ameliyattan 1 ay sonra spora başlayabilirsiniz. (burnunuzu darbelerden koruyacak şekilde)

İlk 6 ay boyunca burnunuzu darbelerden korumanız gerekir.

Ameliyat sonrası burun şeklinin tam olarak oturması zaman alacaktır. Ödem ve şişliklerin tamamen geçmesi, iç dokularda ve kemikte devam eden iyileşme sürecinin tamamlanması aylara yayılarak devam eder.

Burun içi dokulardaki şişlikler nedeni ile ilk haftalarda nefes almanızda güçlük hissedebilirsiniz. 2-3. Haftadan itibaren azalan şişlikle beraber nefes almanız rahatlayacaktır.

Burnun yeni şeklinin tam olarak oturması 6 ay ile 1 yıl arasında değişir.

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın