MEME DİKLEŞTİRME(MASTOPEKSİ)

Meme dokusunu yerinde tutan bağların yıllar içerisinde gevşemesine bağlı olarak memeler sarkık hale gelebilir. Kilo alıp verme ve emzirme süreçlerinin de etkisi vardır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Diğer meme operasyonların da olduğu gibi meme dikleştirme operasyonunda da ameliyat öncesi standart meme ölçümleri yapılır.

AMELİYAT SÜRECİ

Dikleştirme ile aynı anda protez kullanılıp kullanılmamasına bağlı olarak operasyon süresi 2,5 ila 3,5 saat arasında değişmektedir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Sarkıklığı gidermek amacıyla meme başları daha yukarıda bir pozisyona taşınır. Hastanın hacim eksikliği mevcut ise aynı ameliyat sırasında protez de konulabilir. Dikleştirme ameliyatları izli ameliyatlardır. İzle ilgili bilgileri ameliyat öncesi hazırlık sürecinde hekiminizle detaylı bir şekilde görüşmeniz gerekmektedir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası bir gece hastane yatılı yeterlidir. Taburculuğu takiben 48 saat sonra duş alabilirsiniz. Ameliyat sonunda dren konulmuşsa genellikle taburculuk öncesi çekilir. Giydirilen özel sutyeni dört hafta boyunca kullanmanız gerekir.

Evde herhangi bir pansuman yapmanıza gerek yoktur. Dikişler kendiliğinden erir özelliktedir, dikiş alınması gerekmez.

Hastalar genellikle 72 saat içinde sosyal hayatlarına dönebilirler. Ameliyattan dört hafta sonra hafif düzeyde sportif aktivitelere başlayabilirler. Ağır düzey sporlar için iki ay beklenmesi gerekir.

AMELİYAT SONRASI OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama görülebilir. Nadiren enfeksiyon olabilir.

İz bırakacak bir operasyon olduğu ameliyat öncesi hasta ile konuşulmuş olsa da, bazı hastaların izleri beklenenden daha kalın ve dağınık olabilir.

Küçük alanlarda yara açılması gözlemlenebilir. Yara açılması olduğu takdirde genellikle seri pansumanlarla iyileşme gözlemlenir, nadiren ek bir operasyon gerekir. Sigara içen hastalarda yara iyileşmesi problemlerine daha sık rastlanır.

 

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın