BURUN REVİZYONU (SEKONDER RİNOPLASTİ)

Daha önce geçirdiği burun estetiği operasyonu sonrası, hastanın burnun dış görünüşünden hoşnut olmaması veya nefes alma güçlüğü yaşaması nedeniyle yeniden uygulanacak cerrahi işlemler bütününe revizyon burun estetiği denir.

Revizyon operasyonları klasik bir burun estetiğinin ötesine geçen özellikli vakalardır. Yüksek cerrahi tecrübe gerektiren revizyon operasyonu öncesi altta yatan anatomik problemi iyi anlamak ve uygun cerrahi planı tasarlamak büyük önem taşır.

Şekil bozukluğuna eşlik eden nefes alma güçlüğünün olması ne anlama gelir?

Şekil bozukluğuna eşlik eden nefes alma güçlüğünün de bulunması, burnun iç yapısında  birtakım problemler olduğunu düşündürür.  Nefes alma güçlüğüne sebep olan problemi anlamak için detaylı bir iç muayene gerekir. Bu muayene sırasında; burnun orta çatısı dediğimiz septum, burun içi konkalar, iç hava kanalları ve iç örtünün yapısı değerlendirilir. Septumdaki ciddi bir eğrilik, konkalardaki büyüme veya iç hava kanallarındaki kapanma nefes alma güçlüğünün nedeni olabilir.

Revizyon operasyonunda başka bir yerden kıkırdak alınması gerekebilir mi?

Revizyon gerektiren vakalarda burnun iç muayenesinin bir başka önemi ise; yeterli kıkırdak stoğunun olup olmadığını anlamamıza yardımcı olmasıdır. Geçirilen ilk operasyon sonrası septum kıkırdağı büyük ölçüde korunmuş ise; revizyon operasyonu sırasında yine bu bölgeden alınacak kıkırdak parçalar yeterli olacaktır. Ancak muayene sırasında septumda yeterli miktarda kıkırdak olmadığı görülür ise vücudun başka bir yerinden kıkırdak parçalar alınması gerekebilir.

 Vücudumuzda kıkırdak alınabilen 2 kaynak vardır; bunlar kulak bölgesi ve kaburgadır. Eğer ihtiyacımız olan yumuşak ve küçük bir parça ise kulak kıkırdağı yeterli olacaktır. Ancak ihtiyacımız olan parça daha büyük, sağlam ve düz bir parça ise bu durumda kaynağımız kaburga olacaktır.

Kulaktan kıkırdak alınacağı zaman kulak arkası kıvrımdan bir kesi ile girilir ve görünür bir bölgede iz bırakılmaz. Uygun teknik ile alındığı takdirde kulaktan kıkırdak alınması kulağınızda deformasyona neden olmaz.

Kaburgadan kıkırdak alınacağı zaman, meme altı kıvrımından bir kesi ile girilir. Kesi bölgesi meme altı kıvrımı seviyesinde kaldığı için iz güzel gizlenir. Uygun teknik ile alındığı takdirde kaburgadan kıkırdak alınması akciğerlerle ilgili herhangi bir komplikasyona neden olmaz.

Burnumun şeklinden memnun değilim en erken ne zaman revizyon operasyonu olabilirim?

Arka arkaya yapılacak ameliyatlar sonrası dokuların zayıf iyileşmesinin önüne geçmek için ilk burun ameliyatınızla revizyon burun ameliyatı arasında en az 1 yıl olmalıdır.

 
burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın