JİNEKOMASTİ

Erkek memesinin kadın memesi gibi büyümesine jinekomasti denir. Sık sebepleri arasında beslenme alışkanlıkları, hormonal düzensizlikler, ilaç kullanımı, alkol ve madde kullanımı ve bazı sağlık problemleri yer almaktadır. Hastalarda spora gitme, yüzme gibi aktivitelerden uzak durmaya ve kıyafet seçimlerinde zorlanmaya sebep olabilmektedir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Ameliyat öncesi muayenede büyümenin tipi değerlendirilir. Büyüme tipleri 3 farklı şekilde olmaktadır.

Yağ doku kaynaklı

Glandüler doku kaynaklı

Karışık tip(glandüler ve yağ doku birlikte)

Operasyon sırasında kullanılacak tekniklere de muayene sırasında karar verilir. Eğer büyümeniz yağ doku kaynaklı ise sadece liposuction yapılması kararı alınır. Muayenede gland doku da tespit edilirse liposuction a ilaveten cerrahi olarak gland çıkarma işlemi de planlanır.

AMELİYAT SÜRECİ

Operasyon genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1,5 saat sürer. Yalnızca liposuction yapılacaksa izli bir işlem değildir. Gland doku çıkarılmak istenirse meme başı etrafındaki renkli alanda yaklaşık 3 cmlik bir cilt kesisi yapılır ve o bölgeden girilerek gland dokusu çıkarılır.

Meme başı etrafındaki renkli alana ait bu iz genellikle güzel iyileşme gösterir ve belirgin bir iz bırakmaz.

Ameliyat sonunda gövdeyi saran bir korse giydirilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası bir gece hastane yatışı yeterlidir. Hastalar genellikle 72 saat sonunda sosyal hayatlarına dönebilirler. Taburculuğu takip eden 48. Saatte duş alabilirler. Evde herhangi bir pansuman yapmalarına gerek yoktur. Dikişler kendiliğinden eriyebilir özelliktedir, dikiş alınması gerekmez. Dört hafta sonunda hafif düzeyde sportif aktivitelere başlanabilir. Ağır düzey sportif aktiviteler için 2 ay beklenmelidir. Taburculuk sonunda yüzüstü yatmak da sakınca yoktur.

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın