SİLİKON PROTEZ İLE MEME BÜYÜTME

Günümüzde en çok yapılan estetik ameliyatlardan biri olan protezle meme büyütme ile ilgili merak edilenler…

İstatistikler gösteriyor ki kadınları en çok mutlu eden estetik operasyonların başında meme estetiği ameliyatları geliyor. Silikon meme protezleri ile yapılan büyütme ameliyatları da bu operasyonların büyük kısmını oluşturmakta.

Silikon protez ile Salin protez arasındaki farklar nelerdir?

Modern anlamda meme protezlerinin gelişimi 1960’lı yıllarda başlamıştır. O yıllardan günümüze dek protezlerin içeriği ve dizaynı ciddi anlamda farklılaştı. Meme protezlerini kabaca 2 şekilde sınıflandırıyoruz: SİLİKON meme protezleri ve SALİN meme protezleri.

Silikon protezlerin içersinde değişik yoğunluklarda Silikon bulunur. Salin protezlerin ise sadece çeperi vardır ve boş bir balon gibidir. Ameliyat sırasında Salin protezin içi serumla (serum fizyolojik) doldurulur.

Her iki protez çeşidinin de birtakım avantaj ve dezavantajları vardır.

Silikon protezler meme dokusunun doğal yumuşaklığını daha iyi taklit ederler. Salin protezler ise serumla dolduruldukları için verdikleri hissiyat daha yapaydır. (dokunduğunuz zaman suyun hareketlerini hissedebilirsiniz) Salin protezlerin dış etkilere uyumu daha kötüdür. Örneğin; havuzda yüzerken protezin içerisindeki sıvı soğur ve yüzme sonrası havuzdan çıktığınızda memenizi soğuk olarak hissedebilirsiniz. Salin protezlerin patlama riski de Silikon protezlere göre daha yüksektir.

Silikon protez hangi bölgeden girilerek konuluyor?

Silikon protezlerle meme büyütme ameliyatlarında farklı yöntem ve teknikler mevcutken hastaların çoğunda meme altı kıvrımından yapılan kesi tercih ediliyor. Hastanın meme yapısına ve cilt altı dokusunun miktarına göre protezler, meme dokusu altına veya kas altına yerleştiriliyor. Kas dokusu protezi güzel gizlediği için, hastanın yapısı uygun ise, her zaman kas altı koymayı hedefliyoruz.

Silikon protez şekline nasıl karar veriliyor?

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan protezler şekline, içeriğine ve yüzey yapısına göre farklı özelliklere sahiptir. Günümüzde birçok markanın farklı özelliklerde silikon protezleri mevcuttur. (düzgün yüzeyli, pürüzlü yüzeyli, düşük profilli, yüksek profilli, yuvarlak, damla şeklinde gibi)

Ameliyat öncesinde; hastanın vücut yapısı, omuz genişliği, meme cildinin esnekliği, meme dokusu arkasındaki kas kütlesi, meme başı simetrisi, göğüs kafesinin yapısı, sarkmanın olup olmadığı, meme altı kıvrımların seviyesi ve kıvrımların eşit olup olmadığı gibi bir dizi faktörü değerlendirmemiz gerekir.

Konulacak protezin boyutuna geçmeden önce şekline karar verilmesi gerekir. Damla şeklinde ve yuvarlak olmak üzere 2 tipte silikon protez mevcuttur. Damla şekilli (anatomik ) protezlerde, protez hacminin büyük kısmı alt kısımda toplanmıştır, yandan bakıldığı zaman damla şeklinde görünür ve daha doğal durur. Yuvarlak şekilli protezlerde ise hacim protezin her yerine eşit şekilde dağıtılmıştır. Bu sayede dekolte bölgesinde de istenilen hacmi ve dolgunluğu yakalamamızı sağlar. Hasta beklentisi değerlendirildikten sonra, muayene bulguları da göz önünde bulundurularak protez seçimi yapılır.

Merak edilenler…

Silikon protezle meme büyütme ameliyatları emzirme ve süt verme süreçlerini etkilemez. Bio-uyumlu olan protezlerin vücuda herhangi bir zararı yoktur. Ameliyattan 2-3 gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. 1.ayın sonunda sportif aktivitelere başlayabilirsiniz.

 
burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın