LIPOSUCTION

Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Bölgesel olarak yağların alınarak  bedensel incelme sağlayan bir işlemdir. Kısacası kilo vermek için yapılmaz. Yağ modelleme (“lipoplasty”) ya da sadece lipo olarak da bilinen liposuction, insan vücudunun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı kozmetik cerrahi bir işlemdir. Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınırken, yüzeyel liposuction yada liposculpture yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Amerika’da her yıl yaklaşık 400 bin kişi liposuction operasyonu olmaktadır. Uygulanan bölgeler arasında karın, bel, sırt, kol, çene (gıdı), dış uyluk, iç uyluk, iç diz, meme (jinekomasti) ve kalça gibi alanları kapsamaktadır.

Liposuction’da 30 yıllık gelişmeler sonucu daha kolay uygulama, daha az kan kaybı, daha az rahatsızlık ve daha az risk ile daha fazla yağ hücreleri çıkarılabileceği kanısı oluşmuştur. Ayrıca çıkarılan yağ doğal bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Bu “otolog yağ transferi” olarak adlandırılır ve bu işlemde alınan yağ, vücutta bir alanı yeniden şekillendirme, kırışıklıkları azaltmak veya ortadan kaldırmak için enjekte edilir.

Liposuction operasyonu diyet veya egzersiz için iyi bir alternatif değildir. Yani zayıflama operasyonu değil, bir vücut kontur düzeltme operasyonudur. Bu operasyonda, diyet ve egzersizle vücuttan uzaklaştırılamayan dirençli yağ dokusu alanlarına uygulanarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olunur. Liposuction işlemine iyi bir aday olmak için, genellikle 18 yaşın üzerinde, genel sağlık durumu iyi, devam eden bir diyet ve egzersiz rejimi mevcut ve bazı vücut alanlarında dirençli yağ cepleri mevcutsa bu operasyona uygundur. Liposuction operasyonunda emniyet sınırı ortalama 4,5 litre olarak kabul edilmektedir. Bu orandan daha yüksek miktarda yağ alınabilir yalnız hastanın sıvı ve elektrolit dengesini sağlayacak önlemler de alınmalıdır. Hastada daha geniş alanlar mevcutsa 3-6 ay sonra tekrar liposuction yapılabilir.

Küçük lokasyonlarda Lokal anestezi, daha büyük bölgesel alanlarda lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok geniş uygulamada genel anestezi uygulanabilir. Operasyon vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 0.5 – 3 saat arasında değişir.

Liposuction Yapılabilecek Bölgeler

  • Gıdık bölgesi
  • Kol
  • Sırt
  • Bel
  • Karın
  • Mide bölgesi
  • Basen
  • Uyluk içi
  • Erkeklerde meme büyümesi
  • Diz içi

Liposuction sonrası iyileşme süreci

Operasyon sonrası pansumanı yapılıp özel liposuction giysisi giydirilir. Operasyonun büyüklüğüne ve uygulanan anesteziye bağlı olarak aynı gün veya bir gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz. Uygulanan işleme bağlı olarak 2gün ila 2 hafta arasında normal iş hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyon sonrası çok belirgin bir ağrı oluşmaz, ağrı kesiciler verilerek bu sizi rahatlatır. İşlem yapılan alanda ödem, renk değişimi, hissizlik veya karıncalanma olabilir bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Liposuction giysisini (korse) yaklaşık 5 hafta giymeye devam edelir. Liposuction kanül giriş alanları 2-4 mm boyutunda olmakta ve 3 ay içinde belli belirsiz hale gelir. Üçüncü haftadan sonra operasyonun vücudunuza verdiği yeni şeklin farkına daha iyi varırsınız. 6ay-1yıl arasında liposuction alanı son şeklini alır. Liposuction operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzeltebilen kozmetik cerrahi bir işlemdir.

 
burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın