KARIN GERME

Günümüzde  kadının doğurma yaşının geç olması, tüp bebek doğumların artması, gebeliklerin  çoğalması nedeniyle karın deformasyonu çok sık rastlanılan bir hale gelmiştir. Bunlara bağlı olarak da karın bölgesi estetiği artmıştır.

Abdominoplasti (tummy tuck); karın germe ameliyatı demektir.  Karında yağlanma, ciltte aşırı sarkmaya bağlı olarak yapılan bir ameliyattır. Spora ve diyete rağmen zayıflayamayan ve cildinde toparlanma olmayan hastalarda tercih edilen bir operasyondur. Karın germe ameliyatında; doğuma bağlı, yaşlanmaya bağlı gevşemiş olan karın kasları toparlanır. Göbek deliği düzeltilir. Fazla yağ dokusu alınır ve sarkmış olan cilt dokusu çıkarılarak karın düz ve gergin hale getirilir.  Eğer karın bölgesindeki problem göbek deliğinin üstünde ve altında ise yapılan işlem “tam karın germe”, eğer problem sadece göbek deliğinin altındaki bölgede ise yapılan işlem “mini-karın germe” olarak adlandırılır. Bel ve mide bölgesinde de yağlanma varsa  bu bölgelere liposuction yapılabilir.

Karın germe ameliyatında  iz; sezaryen izinden biraz daha uzun ve iç çamaşırının, bikinin içinde kalacak şekildedir.

Karın germe ameliyatında; kullandığınız bir ilaç varsa, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp veya damar hastalığı gibi bir hastalığınız varsa doktorunuza mutlaka bildiriniz. Çünkü eğer bu hastalıklarınız varsa riskli bir ameliyattır.  Ameliyattan 1 hafta önce kesinlikle aspirin içmeyiniz. En önemlisi ameliyattan en az 1  ay önce ve 1 ay sonra  sigara içmemeniz gerekmektedir.

Doğumla ilgili olarak; karın germe ameliyatı doğum yaptıktan 1 yıl sonra rahatlıkla yapılabilir. Karın germe ameliyatı olduktan 18-24 ay sonra rahatlıkla doğum yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatı bebeğin gelişmesine engel olmaz. Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Tam karın germe
İnsizyon bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak bikini mayo içine gizlenebilen bir kesi hattına kadar yapılır. Alt, orta ve üst karın duvarındaki kas ve fasyadaki gevşeklik onarılarak şişkinlik ortadan kaldırılır. Fazla deri ve yağ tabakası aşağı doğru gerilir ve fazlalık alınır. Göbek yeni yerine adapte edilir. Liposuction konturlara daha düzgün bir hat vermek için ek olarak uygulanabilir. Tam karın germede operasyonun genişliğine bağlı olarak 2-4 saat sürebilir.

Kısmi karın germe (mini abdominoplasti)

Her iki kasık arasında daha küçük bir kesi yapılır. Alt karın duvarındaki kas ve fasyadaki gevşeklik onarılarak şişkinlik ortadan kaldırılır. Deri aşağı doğru gerilir ve fazla deri ve yağ tabakası çıkartılır.
Göbek sapı yeri değiştirilmeyebilir. Liposuction genellikle geçiş bölgesini düzeltmek için kullanılabilir. Mini karın germede ameliyat süresi 1-2 saat arasındadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan sonrası pansuman yapılır, Şişliği en aza indirmek ve karnı desteklemek için özel bir karın korsesi giydirilir. İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir bu durum ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Drenler ortalama 1-3 gün sonra alınır. Yaklaşık 1-3 gün hastanede kalırsınız. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kırmızı-pembemsi renkte görülecektir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Kabul edilebilir iziniz bikini altına yerleştirilecek şekilde oluşturulur. Üçüncü haftadan sonra operasyonun vücudunuza verdiği yeni şeklin farkına daha iyi varırsınız. Karın germe operasyonu sonrası kendinize olan güveniniz artar.

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın