EL ESTETİĞİ

Yaşlanmanın ilk görüldüğü yerlerden biri de ellerdir hatta bazen yüzdeki belirtilerden bile daha çok dikkat çekicidir. Çünkü el sırtındaki deri yüz derinizden çok daha incedir. Ayrıca el sırtında çok az miktarda yağ olduğundan yaşlanmanın doğal bir sonucu olan kollejen ve elastik lif yıkımı el üstünde çok dikkat çekici bir yaşlanma etkisi meydana getirir.

Sonuç, kırışık, buruşuk, damarların belirgin olduğu bir cilt olarak karşımıza çıkar. Çocuk ve gençliğinizde güneşe maruz kalma miktarınıza göre yoğunluğu artan kahverengi lekeler, yaşlılığı daha çok hissettirirler.

El ameliyatlarında özellikle el yaralanmaları, dejeneratif hastalıklar ve doğuştan var olan bozuklukların tedavisi yapılmaktadır. El ameliyatlarında amaç elin fonksiyonlarını düzeltmek ve bunun yanı sıra mümkün olduğu kadar görünüme de önem vermektir. El her ne kadar küçük bir organ olsa da fonksiyon olarak insan için son derece önem arz etmektedir. Fonksiyon zenginliğinden dolayı elin her problemi çeşitlilik kendine has çözümler içermektedir. Gün geçtikçe yaşınızın ve güneşin zararlı etkisiyle ellerinizdeki kalın mavi damarlar belirginleşir, elleriniz daha zayıf ve erimiş görünmeye başlar, üzerlerinde de kahverengi lekeler belirir. Ancak gelişen teknoloji ile artık elinizin yaşlanmasının da önüne geçmek mümkün.

El estetiğinde amaç elin zarif ancak zayıf olmayan, güçlü ancak kalın olmayan, üzerinde mavi damarları mevcut ancak çok sayıda ve kalın olmayan, nemli ancak terli olmayan, lekesiz ve parlak ciltli durumunu kazanmasıdır. Kesin bir rakam mümkün olmamakla birlikte, el estetiği ile elleri 10-20 yaş kadar daha genç göstermek mümkün olabilmektedir.

Ellerin üstünde belirginleşen kalın mavi damarlar genellikle ileri yaşla ortaya çıkmakla birlikte orta yaşlarda da izlenebilir. Tedavilerinde skleroterapi ve lazer yöntemlerinden yararlanılır. Skleroterapide kalın mavi damarın içine, çok ince bir iğne yardımıyla ilaç enjekte edilerek damarın incelmesi ya da kaybolması sağlanır. Çok ince mavi ya da kırmızı kılcal damarlar ise cilt üstünden uygulanan lazer ışını yardımıyla yok edilir. En çok tercih edilen yöntem yağ grefti uygulamasıdır. Ellerin yaşla zayıf ve erimiş bir görünüm kazanması durumunda ise yağ greftlerinden veya hazır dolgu maddelerinden yararlanılır. Yağ grefti uygulamasında kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığı için, uygun teknikle yapılan yağ greftinden sonra yağın %30-40’ı zamanla emilmekle birlikte, %60-70’i canlılığını koruduğu için etki kalıcı olur.

Ayrıca hazır dolgu maddeleri de cilt altına enjekte edildikten sonra, türlerine göre 9-18 ay arası değişen sürelerle zamanla emilirler. Ellerde görülen üçüncü durum ise yaş ve güneş etkisiyle cildin üstünde beliren kahverengi lekelerdir. Bunların tedavisinde ise lazer veya çeşitli peel uygulamalarından yararlanılabilir. Tedavi mevsime göre planlanır El estetiği cildin üstüne sürülen lokal anestezikli kremler yardımıyla ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilen yöntemlerdir. Hatta çoğunda anestezi bile gerekmez. Tedavinin zamanlaması kullanılan yönteme göre değişir. Lekelerin tedavisinde cilde dışarıdan lazer veya peel tedavisi söz konusu olduğu için leke tedavilerini yaz aylarında uygulanmaz. Belirginleşmiş damarların skleroterapi tedavisi ile hazır ve yağ dolgular ise her ay uygulanabilir. El estetiği tedavilerinin tümü zaten aynı seansta uygulanmadığı için tedavi mevsime göre planlanabilir. Her tıbbi girişimde olduğu gibi el estetiği girişimlerinin de bazı riskleri vardır. Ancak burada izlenen riskler çoğunlukla geçicidir. Bunlar arasında geçici morluk, şişme, hafif ağrı ve leke tedavilerinden sonra kısa süreli yüzeysel kabuklanmalar sayılabilir. El fonksiyonları etkilenmez. Bandaj, sadece skleroterapiden sonra ve 2 gün süreyle kullanılır. Bu süre içinde bile parmaklar açıktadır ve kullanabilir durumdadır. Leke tedavisinden sonra ise birkaç gün krem sürülür ve birkaç ay güneş kremi kullanılır.

burun estetiği
meme estetiği
yuz estetiği
ameliyatsız uygulamalar

Randevu Alın