Dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biri silikon protezler ile meme büyütme ameliyatıdır.  Az gelişmiş memelerin büyütülmesi için uygun yöntem meme protezi yerleştirmektir. Özellikle 2000’li yıllardan sonra geliştirilen teknoloji ürünü silikon protezler, belli aralıklara değiştirilmeye gerek kalmaksızın hayat boyu güvenle taşınabilmekte, dokusu ve formunu uzun yıllar korumaktadır.

Meme dokusunu büyütücü hormon ilaçlarını hiçbir koşulda önermiyoruz. Bu ilaçlar etkili sonuç vermedikleri gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Uygun hastalarda vücudun başka bölgelerinden alınan yağların memeye enjeksiyonu ile de meme büyütme yapılabilir. Ancak transfer edilen yağların önemli bir kısmının erimesi nedeniyle arzu edilen büyüklükte meme hacmine ulaşabilmek için 2-3 kez enjeksiyon yapılması gerekebilmektedir.

Silikon protzelerle meme büyütme ameliyatı teknikleri

Silikon protezlerle meme büyütme ameliyatlarında farklı yöntem ve teknikler mevcuttur. İmplantın yerleştireceği kesi, meme altı kıvrımın içinde yapılabileceği gibi, bazı cerrahlar, kesilerin, koltuk altından ya da meme başından yapıldığı yöntemleri de tercih edebilmektedir. Hastaların çoğunda meme altı kıvrımından yapılan kesiyi tercih etmekteyim. Hastanın meme yapısına ve cilt altı dokusunun miktarına göre protezler, meme dokusu altına ya da memenin altında bulunan kasın altına yerleştirilebilir. Kas altına yerleştirme yöntemini, daha zayıf ve küçük memesi olan kişilerde uygulanabilmektedir.

Kişiye özel silikon biçimi ve ölçüsüne nasıl karar verilir?

Silikon protezler, dış cidarı silikondan bir yaprak, içinde de jel kıvamında silikon olacak şekilde üretilmiştir. Değişik büyüklük ve formda modelleri vardır. Hastanın vücut yapısına ve meme dokusu miktarına göre yuvarlak ya da gözyaşı damlası şeklinde protezler seçilebilmektedir. Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi, sonucun, ameliyat olduğu belli olmayacak şekilde doğal görünmesi çok önemlidir. Kişiye uygun doğal bir meme görünümü verecek protezin seçilmesi, ameliyatın en önemli adımıdır.

© 2019 Op. Dr. Uğur ŞAHİN – Design By: